Ako sa naučiť po anglicky

Mgr. Pavel Ondovčák

Odborný jazykový konzultant pre anglický jazyk

Ako sa naučiť po anglicky – 9 užitočných tipov

Darmo by ste hľadali jazyk, ktorý hýbe v súčasnosti svetom výraznejšie ako angličtina. S výnimkou niektorých miest sa ňou dokážete dohovoriť takmer všade. Samozrejme, pokiaľ ju ovládate. A práve tým sa plynule dostávame k tomu najpodstatnejšiemu – ako sa naučiť po anglicky.

Pri krátkom surfovaní po internete by ste sa bezpochyby dopátrali k viacerým zdrojom, či už slovenským, alebo zahraničným, ktoré by vám ochotne predostreli množstvo odporúčaní a tipov, ako sa naučiť angličtinu. Možno aj to je jednou z príčin, prečo práve teraz čítate tieto riadky. Pravdou je, že existuje skutočne viacero spôsobov, ako sa naučiť tento celosvetovo uznávaný jazyk rýchlo, jednoducho a efektívne.

Aké možnosti učenia sa angličtiny sú k dispozícii?

Každý, kto ovláda anglický jazyk, má za sebou prirodzene nejaký príbeh, ktorý vypovedá o tom, ako k tejto schopnosti prišiel. Keďže scenárov, ako sa naučiť anglicky, môže byť hneď niekoľko, musíme si na ne starostlivo a pozorne posvietiť.

Azda najjednoduchšou cestou, ako sa naučiť po anglicky, je pričuchnúť k tomuto jazyku už od útleho veku, resp. byť s ním v kontakte už od narodenia. Takúto možnosť majú väčšinou deti rodičov rôznej národnosti. Ako to vyzerá v praxi? Zatiaľ čo jeden rodič sa rozpráva so svojou ratolesťou po slovensky, tak ten druhý s ňou komunikuje v angličtine. Výsledok? Dva rodné jazyky na dobrej úrovni!

Vyššie zmieňovaný spôsob učenia sa angličtiny však nie je úplne štandardným. Teda, najmä čo sa slovenských rodín týka. Oveľa prirodzenejším vám môže prísť spôsob učenia sa anglického jazyka od základnej školy podľa vopred stanovených osnov. Keďže takýto spôsob výučby cudzieho jazyka vnímajú viacerí „pubertálni“ školáci ako povinnosť, s ktorou sa im nechce zahadzovať, pomerne často stráca na svojej efektivite. Navyše, učebný plán môže prísť žiakom nudný, nezáživný a nezábavný. No nalejme si čistého vína, robiť niečo proti svojej vôli alebo bez zanietenia a bez príjemného pocitu z danej činnosti len sporadicky vedie k plánovanému cieľu. Aké ďalšie možnosti učenia sa angličtiny teda stoja za povšimnutie?

Samouk vs. jazyková škola

Zanedbanie učenia sa anglického jazyka počas povinnej školskej dochádzky môže byť citeľné aj v neskoršom veku. Aj z toho dôvodu sa veľa ľudí rozhodne pre navštevovanie rôznych jazykových kurzov či jazykových škôl. Býva v nich totižto zvyčajne menej žiakov, dôsledkom čoho je logicky prístup vyučujúcich o čosi osobnejší a efektívnejší. Na základe toho môžeme konštatovať, že aj samotný výsledok výučby anglického jazyka v jazykových školách zvykne byť efektívnejší a badateľnejší.

Podobný spôsob výučby anglického jazyka však nemusí vyhovovať každému. Niekto si preto najme súkromného učiteľa či lektora, čo je však finančne náročnejšie a tiež je to pod gesciou jazykovej školy. Alebo to vezme do vlastných rúk a začne sa učiť angličtinu sám. V takom prípade môžeme hovoriť o takzvaných samoukoch, ktorí si samostatne tvoria učebný plán a takisto sa samostatne rozhodujú, čo sa budú učiť – väčšinou podľa potreby alebo vlastnej vôle.

Jazyková škola

Výhody

vopred stanovený učebný plán

odborný a osobný prístup učiteľov a lektorov

priama konfrontácia s ďalšími študentmi

vzájomné motivovanie sa s ďalšími študentmi

množstvo zábavy počas výučby

prispôsobovanie potrebám študenta, ak ide o individuálnu výučbu

zvyčajne efektívnejšia výučba ako na základných, či stredných školách

Nevýhody

viazanie sa na určitý čas

väčší tlak na výsledok

finančne náročnejšie

Samouk

Výhody

nízke finančné náklady na učenie sa

časová flexibilita

samostatný učebný plán

samouk sa učí, čo chce, kedy chce a kde chce

Nevýhody

absencia konfrontácie s inými študentmi

absencia osobného kontaktu a odborného učiteľa

samouk je na všetko sám

riziko zlej výslovnosti

riziko nesprávneho si osvojenia jazyka a chybovosti

absencia praxe a konverzácie v rozprávaní

absencia možnosti sa niekoho spýtať, poradiť sa

chýbajúca spoločná motivácia a tlak na výsledok

Zaujalo vás štúdium u nás?

Skúste si náš online test a zistite, ako ste na tom alebo si rovno podajte prihlášku. Ukážková hodina je zdarma.

Keď samouk, tak zlatou strednou cestou

Mnoho ľudí by vám dozaista z vlastnej skúsenosti potvrdilo, že učiť sa angličtinu ako samouk patrí medzi najlepšie spôsoby, ako sa rýchlo naučiť tento cudzí jazyk. V súvislosti s takýmto spôsobom nám však nedá nespomenúť predovšetkým ten nedostatok, že v ňom absentuje osobný kontakt s lektorom, vyučujúcim alebo niekým, kto vie plynule hovoriť po anglicky – teda dokázali by ste s ním precvičovať naučené a hovorené slovo. Navyše, takýto „parťák“ by mohol kedykoľvek opraviť vašu výslovnosť alebo vás upozorniť, ak by ste náhodou urobili nejakú drobnú chybičku. 

Náš tip

Poproste blízkych, ktorých angličtina je na vysokej úrovni, aby vás ochotne vypočuli a posúdili, ako rozprávate po anglicky. Keďže ide o vašich blízkych, nemusíte sa pred nimi absolútne hanbiť. Ak by ste sa však predsa len hanbili pred nimi rozprávať, môžete si nahrať vami hovorené frázy na diktafón, či iný nahrávač. S takouto nahrávkou sa už snáď nebudete hanbiť ísť za niekým blízkym.

Z vyššie uvedených riadkov nám teda jasne vyplýva, že keď samouk, tak zlatou strednou cestou. V skratke, v žiadnom prípade nezabúdajte na precvičovanie vášho rozprávania ani počas samostatného učenia sa anglického jazyka. Žiadne naučené slovíčka a frázy vás totižto nezachránia, pokiaľ sa budete báť pred niekým rozprávať po anglicky.

9 tipov, ako sa naučiť po anglicky

Bez ohľadu na to, o akú aktivitu sa jedná, či už ide o športovanie, tancovanie alebo o neustále diskutované učenie sa anglického jazyka, nič z toho sa nedá naplno robiť, ak vás to skutočne nebaví. Samozrejme, nie je ničím neobvyklým, keď sa niekto nevyhnutne potrebuje naučiť anglický jazyk, napríklad kvôli zamestnaniu. Určite nám dáte ale za pravdu, že v prípade, že to bude daná osoba robiť so zanietením, s radosťou a s chuťou, pôjde jej to oveľa rýchlejšie. Aj preto sme pre vás dali dokopy 9 tipov, s ktorými môže byť učenie sa angličtiny nielen prospešnou, ale tiež zábavnou aktivitou.

1. Obklopte sa angličtinou

Keď sa skutočne chcete naučiť angličtinu, mali by ste sa ňou obklopiť v najväčšej možnej miere. Mali by ste angličtinou doslova a do písmena žiť – „live the language“. Jednoducho povedané, angličtina by mala na vás číhať na každom vašom kroku – aj keď otvoríte chladničku. Koniec koncov, veď aj keď chce niekto schudnúť, musí tým žiť dennodenne a nepretržite.

2. Značte si nové slovíčka

Kedykoľvek, keď natrafíte na anglické slovo, ktoré je pre vás akýmsi nepreskúmaným územím, nestráchajte sa poznačiť si ho. Môžete tak urobiť, či už do zošita, z ktorého sa neskôr môže stať vaša vlastná kniha angličtiny alebo prostredníctvom mobilu do poznámkového bloku, či aplikácie na to určenej. S poznačeným slovíčkom sa veľmi rýchlo a jednoducho večer skontrolujete, či ste si ho správne zapamätali – bez toho, aby ste ho museli zdĺhavo vyhľadávať pomocou prekladača. Navyše, pokiaľ ho zabudnete, budete ho mať vždy rýchlo poruke.

3. Rozprávajte sa s niekým

Budeme sa síce mierne opakovať, no aby sme to mali všetko pekne pokope, nedá nám ešte raz nespomenúť rozprávanie sa s niekým po anglicky. Samostatné učenie sa angličtiny je síce skvelá aktivita, ale pravdupovediac občasne prahne po osobnom kontakte a akomsi precvičení toho, čo ste sa mali možnosť už naučiť. Nestráchajte sa preto vypustiť do éteru to, čomu pravidelne venujete toľko voľného času. Rozprávajte sa s niekým po anglicky a uvidíte, že požadované výsledky sa dostavia „rýchlosťou svetla“.

Náš tip

Zamýšľate sa nad tým, kde nájsť toho správneho „parťáka“? No predsa v jazykovej škole. Výborným príkladom je vzájomný vzťah medzi lektorom a študentmi.

4. Choďte na výlet do cudziny

Nie, v žiadnom prípade vás nechceme nabádať, aby ste míňali vaše úspory. Čo keby ste ale spojili príjemné s užitočným a vycestovali na výlet do cudziny? Veď kde inde si naostro precvičíte vašu angličtinu, keď nie s cudzincami, s ktorými sa po slovensky nedohovoríte? Pokiaľ si netrúfate na štáty, v ktorých je angličtina domácim jazykom, pokojne vyskúšajte iné. Je totižto pravdou, že rozumieť niekomu, pre koho je angličtina rodným jazykom, môže byť o čosi náročnejšie. Majte však na pamäti, že ostatní cudzinci sa učia/učili angličtinu pravdepodobne podobnými postupmi ako vy, čiže prirodzenejšie porozumejú aj vašim prípadným nedostatkom.

5. Pozerajte veľa filmov a seriálov

Rozmýšľate nad tým, ako sa naučiť anglicky z filmov či seriálov? Skúste sa zamyslieť nad tým, koľko času strávite denne pozeraním rôznych filmov a seriálov, pri ktorých len tak „vypnete hlavu“ a často tak strácate a „zabíjate čas“. Čo keby ste si však pozreli nejaký zaujímavý film, či novú časť vášho seriálu po anglicky, s anglickými titulkami. Už zopár minút takejto aktivity vám dokáže dať viac než si môžete v prvom momente myslieť. Pokiaľ sa ale na takýto spôsob zdokonaľovania sa v angličtine ešte necítite, môžete si ho o čosi zjednodušiť. Predpokladáme, že určite máte nejaký obľúbený film či seriál, ktorý ste videli už „odpredu, odzadu“ a hravo by ste ho zvládli pozerať aj bez zvuku, pretože dôverne poznáte každé jedno slovko z neho. Prečo si ho teda nepustiť po anglicky, s anglickými titulkami a všímať si, ako znejú frázy a slová, ktoré už poznáte, po anglicky?

6. Veľa sa pýtajte

Ako sa hovorí, kto sa veľa pýta, veľa sa dozvie. Toto tvrdenie sa dá aplikovať aj na samostatné učenie sa anglického jazyka. Keď sa nad tým totižto zamyslíte, za učenie sa angličtiny možno považovať všetok váš vedomý (často aj nevedomý) kontakt s ňou. Skúste sa napríklad opýtať vašich známych, ktorých angličtina je na vysokej úrovni, čo by ste mohli urobiť lepšie. Možno vám dajú z vlastnej skúsenosti aj iné tipy a odporúčania, ako sa najlepšie naučiť anglický jazyk.

7. Veľa počúvajte

K podobnému odporúčaniu sme už síce pričuchli v súvislosti s vyššie zmieňovaným pozeraním filmov a seriálov, no počúvať angličtinu môžete aj prostredníctvom rôznych videí či podcastov. Opäť platí to, čo sme spomínali pri čítaní anglických textov. Vyberte si také videá a podcasty, vďaka ktorým sa dozviete zaujímavostí z oblastí, ktoré sú vám blízke. Takéto učenie sa vám musí jednoducho prirodzene chutiť.

8. Učte sa celé frázy

Vzhľadom na to, že niektoré anglické (koniec koncov aj slovenské) slová majú viacero významov, ich použitie vo vetách môže byť pre samoukov spočiatku problematické. Aj z toho dôvodu je výborným spôsobom, ako sa naučiť rýchlo anglicky, učenie sa celých fráz, ktoré dokážete efektívne použiť v rozhovoroch v angličtine.

9. Učte sa s hudbou

Ďalším skvelým tipom, ako sa najrýchlejšie naučiť angličtinu, je počúvanie hudby. Dajte si ruku na srdce a zamyslite sa nad tým, koľko „anglických“ pesničiek si získalo vašu pozornosť a priazeň, no vy ani len netušíte, o čom sa v nich spieva. Tým, že si vyhľadáte ich preklady, si môžete nielen vycibriť vašu slovnú zásobu, ale ešte aj začať spievať s hlavným protagonistom vašej obľúbenej pesničky.

Odporúčania, ako sa naučiť angličtinu rýchlejšie

Nie je žiadnym tajomstvom, že v dnešnej rýchlej dobe by chcela väčšina ľudí robiť všetko čo najrýchlejšie. Nebudeme sa teraz zamýšľať nad tým, či sa náhodou niekedy neoplatí spomaliť, no dáme si ešte drobné rady, ako učenie sa angličtiny o čosi zefektívniť. Viete, ako sa najrýchlejšie naučiť anglicky?

Okrem toho, že by ste sa mali obklopiť angličtinou tak, ako sa len dá, by ste si mali stanoviť aj určité čiastkové ciele. Zostavte si napríklad týždňový, či mesačný plán, ktorý bude ponímať o tom, čo by ste chceli na jeho konci dosiahnuť. Mimochodom, počas plnenia takýchto čiastkových cieľov vám môže byť nápomocnou práca s jednou učebnicou, ktorú vám odporúčame brávať vždy so sebou, aby ste si mohli do nej kedykoľvek hocičo potrebné zapísať. Nemyslite si však, že sa angličtinu naučíte zo dňa na deň. Väčšinou totižto platí, že to, čo sa rýchlo naučíte, aj rýchlo zabudnete. Učenie sa angličtiny je takzvaným behom na dlhú trať, ktorého tajomstvo spočíva v pravidelnosti a kontinuite. V podstate platí, to čo pri chudnutí s tým rozdielom, že keď sa už angličtinu naučíte, je podstatne ľahšie ju udržiavať – ako späť zhodené kila nepribrať.

Odporúčanie na záver

Spôsobov, ako sa samostatne naučiť po anglicky, sme si v predošlých riadkoch uviedli skutočne dosť. Ešte stále sa však môžete zamýšľať nad čím, či máte vo vašom nabitom programe počas celého dňa na niečo takéto vôbec čas. No a verte nám, že aj keď si možno myslíte, že nie, tak máte. Aby ste nám dali za pravdu, objasníme si toto tvrdenie na názorných príkladoch. Budeme vychádzať z toho, že by ste si chceli vyčleniť približne 45 minúť denne na učenie sa angličtiny. V prvom momente sa vám to síce môže zdať ako povestná „Mission: Impossible“, no ani zďaleka tomu tak nie je. Cez víkend, resp. počas voľných dní, necháme organizovanie vášho času vo vašej réžii. Pokúsime sa vám však pomôcť v prípade pracovných dní.

Tip na záver

Zamýšľate sa nad tým, kde nájsť toho správneho „parťáka“? No predsa v jazykovej škole. Výborným príkladom je vzájomný vzťah medzi lektorom a študentmi.

Hodiny anglického jazyka vnímam v našej spoločnosti nielen ako prirodzenú súčasť vzdelávania našich zamestnancov, ale aj ako formu sociálneho programu, ktorý podporuje individuálny profesionálny rast každého kolegu a kolegyne. Volis Academy ponúka kurzy angličtiny, ktoré sú vedené na profesionálnej úrovni a spĺňajú tieto požiadavky.

Branislav Bučko / cluster manager Czech&Slovak rep. Intercars s.r.o.

Volis Academy zabezpečuje našej televízii jazykové vzdelávanie už niekoľko rokov, pričom oceňujeme, že lektori chodia priamo k nám do firmy a prispôsobujú sa časovo našim možnostiam a každodenným pracovným povinnostiam. Páči sa mi, že po každej hodine nám príde do emailovej schránky hodnotiaci dotazník, kde môžeme za pár sekúnd vyjadriť našu spokojnosť prípadne podnet na zlepšenie.

Andrej Straka / obchodný a marketingový riaditeľ TA3 a.s.

V našej malej dynamickej marketingovej agentúre potrebujeme popri vysokom pracovnom nasadení aj činnosti, ktoré nás posúvajú ďalej, a zároveň pri nich aj trošku vypneme. Učenie angličtiny a nemčiny využívajú všetci naši zamestnanci. Sú to hodiny, na ktorých sa všetci zasmejeme. Oceňujem, že každý rok dostanem informáciu, ako sa každý kolega posunul v danom cudzom jazyku.

Erika Vicianová / riaditeľka Ideahouse s.r.o.

Vďaka Volis Academy konverzujem so špičkovými lektormi, ktorí poznajú aj “svet financií”. Vážim si, že hodiny sú prispôsobované môjmu času a pracovnému vyťaženiu. Vyhovujú mi individuálne lekcie a pozitívom pre mňa je nielen to, že sa učím nové slovíčka, opakujem gramatiku, ale bez obáv komunikujem. Prekonala som v sebe strach hovoriť a angličtinu som zaradila do svojho bežného života.

Erika Süčová / odborný garant Broker Consulting a.s.

S lektorkou Volis Academy mám výborné skúsenosti. Venujeme sa konverzácii, gramatike, prekladom a rôznym aktuálnym témam, vďaka čomu sa mi rozširuje slovná zásoba. Okrem toho sú zamestnanci Volis Academy ústretoví, flexibilní a vedia vyriešiť aj s neštandardné požiadavky. Určite ich odporúčam!

Miroslava Chrenková / Office Manager Giese & Partner, s.r.o.

Do jazykovej školy Volis Academy chodím na konverzačné hodiny, ktoré sú pre mňa vždy inšpirujúce a obohacujúce. Angličtinu potrebujem skoro každý deň pri mojej práci moderátorky Fashion TV ako aj na dovolenkách v zahraničí.

Dominika Ngo-Ducová / moderátorka Fashion TV

Dôjdite k nám na pobočku

Dôjdite k nám na pobočku

Cenovo dostupné

Prihláste sa cez telefón

Malé skupiny

Napíšte nám e-mail

Klienti našej jazykovej školy

Prihláška Zavolajte nám